Najważniejsze są komunikacyjne ubezpieczenia OC i AC, które można kupić także w zestawie.

Warunki ubezpieczenia OC są regulowane prawnie i prawie takie same u każdego przedstawiciela. Wysokość składki zależy między innymi od pojemności silnika, miejsca zamieszkania oraz przeznaczenia auta.

Ubezpieczyciele przedstawiają różne ceny ubezpieczeń komunikacyjnych i w przypadku ubezpieczenia OC możemy wybrać oferty taniego OC, gdyż wszystkie obligują do tego samego. Można, w celu ułatwienia, skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń, po to by wybrać to najkorzystniejsze, najtańsze OC.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczenia AC. Tutaj każdy ubezpieczyciel przedstawia inne opcje. W przypadku taniego AC tańsze oznacza zwykle gorsze.

Autocasco może pokrywać szkody spowodowane przez osoby trzecie, działania siły mechanicznej, nagłych zmian zmian środowiskowych czy sił przyrody. Im pełniejszy pakiet tym wyższa składka.

Należy porównać oferty kilku ubezpieczycieli, aby wybrać tego, który przedstawia opcje najlepsze i zarazem możliwie najtańsze. Warto pamiętać także, że AC nie przechodzi na nowego właściciela samochodu.

Istnieje wiele wyznaczników, które blokują wypłacanie odszkodowania. Tak więc w przypadku Autocasco nie powinno się sugerować jedynie ceną ubezpieczenia AC. Należy również pamiętać o przeczytaniu OWU, omówić warunki z ubezpieczycielem i dokładnie przeanalizować umowę.

Należy szukać, porównywać, pytać i wybierać najlepsze i zarazem najtańsze ubezpieczenia samochodu. Warto pamiętać, że pakiety ubezpieczeń samochodowych wykupione w jednej agencji ubezpieczeniowej są tańsze niż te nabyte u osobnych.

Najtańsze OC i AC w pakietach dotyczą głównie aut osobowych. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku samochodów ciężarowych.

Stawki niemal z dnia na dzień ulegają zmianie. Najtańsze ubezpieczenie nie znaczy jest najlepsze, ale nie znaczy również że jest najgorsze.