Ubezpieczenie AC samochodu, to jedno z ubezpieczeń komunikacyjnych dobrowolnych. W przeciwieństwie do OC nie jest ono zatem wymagane prawnie, a jego kupno zależy od indywidualnej decyzji właściciela samochodu.
Ubezpieczenie AC, czyli AUTOCASCO, chroni nas generalnie rzecz biorąc przed szkodami jakie spotkać mogą nasze auto podczas kolizji spowodowanych z naszej winy. Często ochrona ta jest również rozszerzana na inne przypadki, na przykład kradzież pojazdu.
Ponieważ jednak każde AC jest inne, a jego zakres jest szczegółowo opisany w umowie zawieranej z ubezpieczycielem, nie każdy nabywca potrafi precyzyjnie określić co tak naprawdę dobrze wiedzieć podczas kupna takiej ochrony.
Co warto wiedzieć o AC? Na co zwrócić uwagę? Jak określić co tak naprawdę będzie odpowiednie dla naszych potrzeb?
Zakres ubezpieczenia AC
Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup ubezpieczenia OC dla naszego pojazdu, dobrze znać kilka standardowych założeń takiej ochrony. Asekuracja ta w swojej podstawowej formie chroni nas przed zniszczeniami i uszkodzeniami wynikającymi z:
- wydarzeń podczas ruchu lub postoju pojazdu
- nagłego działania siły mechanicznej (czyli zderzeniami z różnymi obiektami)
- kradzieży pojazdu (jeżeli nasze AC chroni przed skutkami takich działań)
- uszkodzeń przez osoby trzecie (zarysowania lakieru, próba włamania)
- nagłego działania sił przyrody
- nagłego działania zewnętrznych czynników termicznych i chemicznych
- wydarzeń nie zawinionych przez kierowcę i jego najbliższych, lub ich niedopatrzenia
Nie we wszystkich wypadkach odszkodowanie zostanie nam wypłacone. Z ochrony nie skorzystamy, jeśli:
- właściciel uszkodzonego pojazdu nie jest tą samą osobą, na którą wskazują dokumenty pojazdu
- szkody wynikają z winy lub rażącego niedbalstwa właściciela, czy innych osób upoważnionych do prowadzenia pojazdu
- podczas jazdy samochodem kierujący jest pod wpływem alkoholu, narkotyków, środków odurzających lub substancji psychotropowych
- podczas jazdy samochodem kierujący nie posiada do tego uprawnień
- pojazd nie jest zarejestrowany lub nie legitymuje się ważnym badaniem technicznym
- okoliczności wypadku były inne niż te podane w zgłoszeniu
- samochód został przywłaszczony
- uszkodzenia wynikają z bieżącej eksploatacji pojazdu
- szkoda powstała w trakcie używania pojazdu jako narzędzia przestępstwa
Warto również zwrócić uwagę na wartość minimalnej szkody zawartą w umowie. Uszkodzenia poniżej tej wartości nie będą pokrywane.
Wiemy teraz zatem, że ubezpieczenie AC nie chroni nas przed własną niefrasobliwością, nie spodziewajmy się raczej odszkodowania za kradzież samochodu jeśli zostawiliśmy w nim kluczyki.
Na co zwrócić uwagę przy kupnie AC?
Przede wszystkim przemyślmy, co tak naprawdę jest nam potrzebne. Pamiętajmy, że pełne pakiety ubezpieczeniowe chroniące nasz pojazd przed większością zagrożeń będą też dość kosztowne. Dlatego też warto zapoznać się z ofertą różnych ubezpieczycieli i dobrać tą, która zadowalała będzie nas zakresem ochrony jak i wysokością składki.
Istnieją też sprawy wymagające szczególnej uwagi, są to:
- Suma odszkodowania. Należy zapoznać się z jej wysokością, a także sposobem jej wypłacania. Wiele ubezpieczeń AC pomniejsza sumę odszkodowania o wartość już tych wypłaconych.
- Część odszkodowania jaką otrzymamy. Zwróćmy uwagę, czy ubezpieczyciel w razie zaistnienia warunków wypłaty odszkodowania, zwróci nam całą sumę zawartą w umowie, czy jej część w zależności od wymiaru naszej winy.
- Czy i w jako sposób ubezpieczone są nasze szyby. Dokładnie dowiedzmy się zarówno jak wygląda sprawa ubezpieczenia naszych szyb samochodowych na skutek pęknięć, odprysków, czy wybicia, a co ważniejsze, czy te uszkodzenia są brane pod uwagę podczas wyliczania zniżki za bezszkodową jazdę. Utrata zniżek za pęknięcie szyby spowodowane odpryskiem żwiru na drodze może okazać się dotkliwe.
- Wysokość odszkodowania a utrata wartości auta. Warto zwrócić uwagę, jaka stawka wypłacana jest w razie kompletnego zniszczenia samochodu lub jego kradzieży. Czy jest to kwota z dnia zakupu, czy obniżona o utratę wartości pojazdu.
- W jaki sposób dokonana zostanie naprawa uszkodzonego samochodu. Czy wykonywana jest ona w autoryzowanym serwisie pojazdu? Czy części użyte do naprawy będą oryginalnymi zalecanymi przez producenta, czy zamiennikami?
Oczywiście najważniejszą radą przy zakupie polisy AC jest dokładne przeczytanie umowy, regulaminu oraz wszelkich odnośników. Tylko w taki sposób będziemy mieli pewność, że w razie uszkodzenia, czy kradzieży ze strony ubezpieczyciela nie spotka nas przykra niespodzianka.
Które ubezpieczenie AC wybrać?
W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, przy zakupie którego powinniśmy kierować się raczej wysokością składki, kupując AC właściwie powinniśmy kierować się naszymi oczekiwaniami. Nie kupujmy najtańszego autocasco, bo nie będzie ono po prostu najlepszej jakości. Ustalmy, przed czym chcemy chronić nasz samochód i porównajmy odpowiednie oferty cenowe różnych zakładów ubezpieczeń.
Wielu ekspertów poleca odwiedziny w agencji ubezpieczeń, albo wykorzystanie dostępnych od jakiegoś czasu na internecie kalkulatorów ubezpieczeniowych. Jednym z takich serwisów jest portal ubea.pl. Współpracuje on z kilkunastoma największymi towarzystwami i pozwala szybko i rzetelnie porównać interesujące nas oferty. Z taką aplikacją odpowiednio wyważymy wysokość składki i nasze oczekiwania wobec ubezpieczenia.