Tanie ubezpieczenie OC

Najważniejsze aspekty ubezpieczenia OC

Bez względu na zakres wiedzy jaki posiadasz o komunikacyjnych ubezpieczeniach OC, z pewnością znajdziesz w tym artykule coś ciekawego na temat tych obowiązkowych polis. Przeanalizujemy takie kwestie jak: warunki ubezpieczenia, kary za jego brak, sprzedaż OC razem z autem, zmiana ubezpieczenia i oczywiście porady jak wybrać to najlepsze.


Ubezpieczenie OC samochodu to sprawa dobrze znana każdemu kierowcy. W Polsce oraz wielu innych krajach świata, to ubezpieczenie jest obowiązkowe, a za jego ewentualny brak grożą surowe kary finansowe. Dlaczego ten rodzaj ubezpieczenia jest tak restrykcyjnie narzucany wszystkim kierowcom? Bo samochód, czy inny pojazd drogowy może być w określonych przypadkach bardzo destrukcyjną maszyną, a OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, gwarantuje osobom poszkodowanym w wypadkach wywołanych z naszej winy pokrycie kosztów tych szkód. Gdyby nie ubezpieczenie OC, wszelkie straty musiałyby zostać opłacone z kieszeni winnego. Jest to zatem ubezpieczenie, które chroni stabilność finansową zarówno poszkodowanych jak i naszą. Istnieje jednak kilka kwestii dotyczących ubezpieczenia OC, o których wie nie każdy kierowca. Zapraszam do zapoznania się z kilkoma faktami o tym rodzaju asekuracji.


Kiedy jesteśmy zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia OC?


Po pierwsze wyjaśnijmy tą kwestię, o którą pytają najczęściej świeżo upieczeni kierowcy. Do posiadania tego dokumentu zobowiązany jest każdy właściciel samochodu, który podlega rejestracji. Bez względu na to, czy kupujemy auto nowe z salonu, czy używane od poprzedniego właściciela, ubezpieczenie musi mieć zachowaną ciągłość trwania. Ostatecznym terminem zawarcia polisy w przypadku nowego samochodu jest dzień jego rejestracji.


Ubezpieczenie OC samochodu

A co z OC jeśli kupujemy lub sprzedajemy pojazd?


Wtedy polisa OC jest sprzedawana razem z pojazdem nowemu właścicielowi, który do wyboru ma dwie opcje:


  • Po pierwsze, może on korzystać w dalszym ciągu z obowiązującej polisy, aż do wygaśnięcia jej ochrony
  • Po drugie, może on wypowiedzieć umowę z dotychczasowym ubezpieczycielem i zawrzeć nową.

Uwaga! Jeśli nowy właściciel nie wypowie umowy z dotychczasowym zakładem ubezpieczeniowym w terminie 30 dni od zakupu pojazdu, to nabywca automatycznie będzie korzystał z tej dotychczasowej ochrony, a sprzedawca nie otrzyma zwrotu składki. Pamiętajmy więc sprzedając pojazd, że jeżeli chcemy otrzymać zwrot kosztów za ubezpieczenie OC, musimy dopilnować jego wypowiedzenie przez nowego właściciela.


Co grozi za brak ważnego OC?


Istnieją właściciele pojazdów, którzy nieodpowiedzialnie użytkują swoje pojazdy bez ważnego ubezpieczenia OC. Oprócz oczywistych konsekwencji takiego zachowania, jakimi jest ogromna odpowiedzialność finansowa w razie spowodowania wypadku, czy kolizji, lekkomyślnych kierowców czekać może też dotkliwy mandat np. przy rutynowej kontroli drogowej. Jak dotkliwy? Oceńcie sami. Za brak ważnego ubezpieczenie OC pojazdu mandat wynosi na chwilę obecną:


  • dla samochodów osobowych: 500 euro
  • dla samochodów ciężarowych i autobusów: 800 euro
  • dla pozostałych pojazdów: 100 euro

Kary te są mniejsze jeżeli brak ochrony ubezpieczeniowej wyniósł poniżej 14 dni. Ponieważ dokładna opłata w złotówkach waha się w zależności od kursu euro, w planach znajduje się ustawa, która kwotę mandatu ustali na dwu krotność minimalnej pensji krajowej, a zatem na sumę 2772 złotych. Porównując te kwoty z cenami ubezpieczeń, można mieć nadzieję, że są one dostatecznym odstraszaczem. Jeśli nadal myślicie, że możliwe jest uniknięcie kary, wiedzcie, że nie tylko policja może dokonać kontroli ubezpieczenia. Innymi uprawnionymi do tego służbami są organy celne, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego i inni.


Jak wybrać najkorzystniejszą polisę OC?


Ustaliliśmy, że zgodnie z prawem i zdrowym rozsądkiem lepiej będzie zakupić polisę OC. Którą jednak wybrać? Czym się kierować? Istnieje przecież tak wiele towarzystw kuszących nas różnymi ofertami. W przypadku tego konkretnego ubezpieczenia, musimy pamiętać, że jego zakres precyzyjnie określa ustawa. Co to oznacza? Mianowicie to, że każde ubezpieczenie OC dla naszego pojazdu będzie chroniło nas dokładnie tak samo, bez względu na zakład ubezpieczeniowy, czy wysokość składki. Zatem przy zakupie OC możemy śmiało kierować się ceną. Nie kierujmy się emocjami, reklamą, ani radami znajomych. Najlepiej albo udać się do agencji ubezpieczeniowej, albo skorzystać z internetowych kalkulatorów ubezpieczeniowych, które pomogą nam porównać ofertę cenową najczęściej kilkunastu najpopularniejszych towarzystw. Te dwie metody eksperci polecają zarówno świeżo upieczonym jak i doświadczonym kierowcom.


A co jeśli chcemy zmienić ubezpieczyciela?


Nie jest to trudne. Pamiętajmy, że po pierwsze, musimy poinformować o nieprzedłużeniu umowy naszego obecnego ubezpieczeniowca przed upływem jej terminu (decyduje termin złożenia wypowiedzenia osobiście lub data otrzymania listu z wypowiedzeniem przez towarzystwo). Jeśli tego nie uczynimy, ochrona zostanie automatycznie przedłużona i będziemy musieli uiścić za nią opłatę bez względu na to, czy zawarliśmy również nową umowę z innym ubezpieczycielem. Po skutecznym wypowiedzeniu umowy, możemy zawrzeć nową z innym ubezpieczycielem. Pamiętajmy tylko, że ochrona musi być ciągła, a więc nowe OC musi obowiązywać natychmiast po wygaśnięciu starego, w innym wypadku narażeni jesteśmy na karę.


W jaki sposób ubezpieczenie OC działa w praktyce?


Jesteśmy już ubezpieczeni, jak wygląda procedura kiedy spowodujemy szkodę? Właściwie sprawa jest bardzo prosta, musimy zwyczajnie zawiadomić naszego ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji. Zakład ma obowiązek wypłacić należne odszkodowania w terminie 30 dni od otrzymania zgłoszenia przez poszkodowanego lub jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłacenia zadośćuczynienia, musi w tym terminie przedstawić powód takiej decyzji. Poszkodowany, w przypadku odmowy wypłaty lub zbyt niskiego odszkodowania, może skierować sprawę do sądu.


Jak kupić tanie OC samochodu? Sprawdź nasz kalkulator OC - sposób na tanie OC.